[Напугай меня, если сможешь!] Deathlord Iskandir

Модератор: Shurik

Автор

Re: [Напугай меня, если сможешь!] Deathlord Iskandir

#31 Сообщение SilenWin » Вт окт 29, 2019 6:28 pm

Whoa! Much detalisation, such realistic, so creepy! Wow!
Really, really good work at all of these details around torso and head, very nice solutions!

Ник Токарев

#32 Сообщение Ник Токарев » Ср окт 30, 2019 12:31 am

Welp, there's too many words that have been said about these poor screws from the spinner. But only few of them about the MOC itself.

And you know what? It's magnificent! The death lord is sufficiently grim and frostbidden. Everything detail is neatly-made and is on point. Most of all i enjoyed how his legs are made.

And chains in his stomach... Are they supposed to be his guts?
Not even star-crossed. Just unlucky. ©
Ник Токарев (бывш. The Cool Nickname)
Изображение

Канал студии AIM Productions на YouTube

A-W

#33 Сообщение A-W » Ср окт 30, 2019 2:14 am

Да, мнений много, но лично я, один из своих 2, а не 5, голосов, отдал за эту работу, на конкурс... :ru:

Kulichik_13

#34 Сообщение Kulichik_13 » Ср окт 30, 2019 8:35 pm

Искандир - не страшный, он ПРЕКРАСНЫЙ!!! Просто чертовски хорош!

Space Glove

#35 Сообщение Space Glove » Ср окт 30, 2019 9:15 pm

Outstanding work! You're the master when it comes to building ghastly skeletal creatures. The usage of gunmetal colour is excellent - the MOC reminds me of Djokson's Purifier, although the decision to make the character more humanlike really improved your creation and contributed to the eerie atmosphere.
Glad to see that you decided to take part in the contest and seize others' prizes, as this entry won the most votes.
Гильфи писал(а):
Пт окт 25, 2019 2:10 am
Модификация налицо? Да. Тем более, что винтики в обсуждаемой работе были откручены не для того, чтобы получить доступ к батарейкам (которых в спиннере нет) или, скажем, отсоединить его нижнюю половину и использовать её как отдельную деталь. Они были откручены, чтобы вставить их в другую деталь, для винтиков в принципе не предназначенную. И вот это уже однозначная модификация, как бы некоторым не хотелось доказать обратное.
Все доводы про "недопустимость" отдельных приемов и нарушения правил (в которых, кстати, этот момент не разъяснен - все-таки хорошо, что организатор конкурса и автор достигли компромисса) очень сильно похожи на попытку намеренно добиться дисквалификации работы. Очень хотелось бы надеяться, что это не так :P

CeziuM_
творец

#36 Сообщение CeziuM_ » Пт ноя 01, 2019 3:21 am

Thanks to everyone for the kind words! I'm glad it all worked out in the end, despite the quite turbulent start with those screws.
Ник Токарев писал(а):
Ср окт 30, 2019 12:31 am
And chains in his stomach... Are they supposed to be his guts?
The chains are supposed to be chainmail, since this is mostly a suit of armor. But I can see how they could be confused for something else, sadly TLG doesn't make gunmetal chains

Ответить

Вернуться в «Архив конкурсных моделей»